Filmy - od E, F a G

Které filmy tady můžete najít?

E, F, G,


Ed Wood
EdTV
Eliška má ráda divočinu
Ema Bovaryová (Smiluj se nad námi)
Emma
Ene bene
Erin Brockovich
Evangelium sv. Matouše
Evita
Evoluce (Evolution)
Evropa
Exotica
Extra život
Eyes Wide Shut - Spalující touha

Fantazie 2000 (Fantasia / 2000)
Fargo
Farinelli
Fenomén
Flirtování s katastrofou (Flirting with Disaster)
Fontána pre Zuzanu 3
Forrest Gump
Fotr je lotr (Meet the Parents)
Framcouzký polibek

G.I.Jane
Gabbe
Gadžo dilo (Gadjo Dilo)
Galaxy Quest
Gamera kontra Gaos
Gappa
Ghost dog - Cesta samuraje (Ghost Dog: The Way of the Samurai)
Gladiátor
Go
Godzilla
Gosford Park
Grand Canyon
Gummo
Guvernantka (The Governess)


Ed Wood (USA 1994, 124 min., černobílý)
art
Pozoruhodný černobílý retrofilm osobitého režiséra Tima Burtona (Beetlejuice, první dva díly filmového Batmana, Střihoruký Edward, Mars útočí!, ...) vypráví s komediální nadsázkou o osudech "nejhoršího režiséra všech dob", scénáristy, producenta a herce Edwarda Davise Wooda (1924 - 1978). Své pokleslé a bizarní filmy, rychle a levně natáčené horory a sci-fi, se tehdy setkaly s nezájmem až odporem diváků, po Woodově smrti se však dočkaly kultovní obliby... V hlavní roli Johnny Depp (Střihoruký Edward, Mrtvý muž, Donnie Brasco), dále hrají mj. Martin Landau, Sarah Jessica Parkerová, Patricia Arquetteová (Pravdivá romance, Lost Highway) a Bill Murray (Krotitelé duchů). Snímek byl oceněn dvěma Oscary (ze dvou nominací!): za vedlejší roli M. Landaua a za nejlepší masky.

EdTV (USA 1999, 118 min.)
FK
...aneb Truman Show trochu jinak. Méně známý snímek úspěšného režiséra Rona Howarda (mj. Oheň, Apollo 13, Výkupné a Čistá duše) je satirickou komedií, jejímž hlavním protagonistou je obyčejný zaměstnanec videopůjčovny. Jeho život se obrátí naruby, když svolí, že se nechá nepřetržitě sledovat televizními kamerami. Z Eda se brzy stane mediální hvězda, jež se dostává pod tlak svých fanoušků, kteří stále neomaleněji chtějí řídit jeho život... Hlavní roli zde vytvořil Matthew McConaughey (Čas zabíjet, Amistad, Ponorka U-571), dále hrají mj. Jenna Elfmanová (Rabín, kněz a krásná blondýna), Woody Harrelson (Takoví normální zabijáci, Lid versus Larry Flynt), Martin Landau (Ed Wood, Hráči), režisér Rob Reiner, Elizabeth Hurleyová (Austin Powers 1+2, Smlouva s ďáblem) a Dennis Hopper (Modrý samet, Nebezpečná rychlost).

Eliška má ráda divočinu (ČR 1999, 101 min.)
art
Bolek Polívka, Zuzana Stivínová (Pasti, pasti, pastičky), Martin Dejdar a Veronika Žilková v "neklidném rozmarném létě na přelomu tisíciletí". Originální psychedelický snímek, vymykající se z dosavadních českých filmových trendů, označil jeho tvůrce, debutující scénárista a režisér Otakáro Schmidt (protagonista kultovního divadla Sklep, TV Prology) za "letní smyslnou komedii pro mlsné diváky". Jeho osobitý experiment v postmodernistickém duchu je opulentní filmovou hostinou plnou erotiky, proměn a překvapení. Vše se odehrává na malém městečku s nostalgickou plovárnou, varietním barem a růžovou cukrárnou. Mozaikovitý děj se točí kolem stárnoucího plavčíka a kabaretiéra Marčéla, jeho mladé ženy Elišky, Marčélova syna Micana a smyslné barmanky Hedviky. Dále hrají mj. Jiří Lábus, Petr Čtvrtníček, David Vávra, Bohumil Klepl, Petr Vacek, Daniel Nekonečný a Tatiana Vilhelmová.

Ema Bovaryová (Smiluj se nad námi) (SSSR 1989, 165 min.)
FK
Snímek Alexandra Sokurova z roku 1989 je natočen volně podle románu Gustava Flauberta Paní Bovaryová. Jde ale o svébytnou výpověď - příběh vadnoucí ženy přízemního lékaře je zde posunut do obecnější polohy a umístěn kamsi na ruský venkov. Hrdinka se pokouší uniknout banalitě a naplnit život láskou. Neuvědomuje se, že její milostné avantýry se světákem ze sousedství a s přitažlivým studentem jsou stejně trapné a nicotné jako přežívání po boku neschopného felčara.
FK
Psychologický symbolický snímek u nás dosud málo známého ruského tvurce Alexandra Sokurova je jen velmi volnou adaptací klasického románu Gustava Flauberta Paní Bovaryová (1857), který rezisér vyuzil ke zcela svébytné výpovedi. Príbeh vadnoucí zeny prízemního lékare umístil kamsi na ruský venkov. Hlavní protagonistka (v hrubých rysech odpovídající Flaubertove hrdince) se zde zoufale pokousí uniknout banalite a naplnit svuj zivot láskou. Pritom si vsak neuvedomuje, ze její milostné avantýry jsou práve tak trapné a nicotné, jako prezívání po boku neschopného felcara. Ve stereotypním prostredí se její marné úsilí postupne mení v hlubokou, bezvýchodnou a nesdelitelnou trýzen...

Emma (Velká Británie - USA 1996, 116 min.)
Gwyneth Paltrowová (Zamilovaný Shakespeare) v jemně sarkastické milostné komedii na motivy dalšího oblíbeného románu Jane Austenové (Rozum a cit). Hrdinkou příběhu, odehrávajícího se na anglickém venkově na přelomu 18. a 19.století, je okouzlující, chytrá a sebevědomá mladá dáma, přesvědčená, že ví nejlépe, co je pro druhé nejlepší. Proto se stane samozvanou dohazovačkou a před jejími intrikami si brzy nemůže být nikdo jistý. Ovšem její snahy jsou provázeny řadou omylů a navíc se kvůli tomu sama málem nevdá... Ve filmu si dále zahráli mj. Ewan McGregor (Trainspotting, Star Wars - Ep.1, Moulin Rouge), Toni Colletteová (Muriel se vdává, Šestý smysl), Alan Cumming (Spice World), Jeremy Northam (Síť), Greta Scacchiová (Podezření, Rasputin), Polly Walkerová (Krev andělů, 8 1/2 ženy) a Phyllida Lawová (Zimní host).

Ene bene (ČR 1999, 104 min.)
Jeden z vážných uchazečů o České lvy za rok 2000! Hořká "volební" komedie debutující scénáristky a režisérky Alice Nellis (nar. 1971) je intimním příběhem o nepodstatných věcech, které se stávají podstatnými, a naopak. Volby na maloměstě - to je příležitost se konečně pořádně seznámit, případně se rozejít, nebo si to alespoň pořádně a od plic vyříkat. Ale hlavně se každý musí pro něco rozhodnout... V tomto zdařilém snímku, připomínajícím rané filmy Miloše Formana a navazujícím na tradice nové české vlny 60.let, si zahráli Iva Janžurová, její dcera Theodora Remundová, Leoš Suchařípa, Eva Holubová (Knoflíkáři, Pelíšky), Vladimír Javorský a v epizodní (a své poslední filmové) roli také loni tragicky zesnulý divadelník Petr Lébl.

Erin Brockovich (USA 2000, 130 min.)
Julia Robertsová ve filmu, natočeném podle skutečného případu. Jeho hrdinkou je mladá svobodná matka, která se nechá zaměstnat svým právníkem v jeho druhořadé firmě jako sekretářka. Přitom přijde na případ otravy vody, z něhož se díky ní stane jedna z největších soudních pří. Ačkoliv Erin neměla žádné právnické vzdělání ani potřebné zkušenosti, dokázala svou neústupností dosáhnout spravedlnosti a poškozeným klientům vysoudit rekordní náhradu... Režíroval Steven Soderbergh (Sex, lži a video, Zakázané ovoce), dále hrají mj. Albert Finney (Vražda v Orient expresu, Profesor odchází), Marg Helgenbergerová (Cesta kovbojů, Tajný agent Jack T.), Peter Coyote (Hořký měsíc, Koule) a v epizodní roli také skutečná Erin Brockovich-Ellisová. Snímek měl v roce 2001 5 oscarových nominací (mj. nejlepší film, režie a původní scénář), z nichž jedinou sošku získala za svůj herecký výkon Julia Robertsová.
Julia Robertsová v roli, za kterou získala svého prvního Oscara. Oscar i Zlatý glóbus za hlavní ženskou roli + 4 oscarové nominace v kategoriích nejlepší film, režie, vedl.role A.Finneyho a původní scénář.

Evangelium sv. Matouše (Itálie - Francie 1964, 136 min., černobílý)
FK
Nejstarší u nás dostupný snímek kontroverzního italského tvůrce Piera Paola Pasoliniho (1922-1975; později mj. Dekameron či Saló - 120 dnů Sodomy) patří mezi nejvýznamnější filmová díla s biblickou novozákonní tematikou. Pasoliniho pojetí, vycházející z neorealismu, ovšem nemá nic společného s výpravnými hollywoodskými biblickými eposy z 50. a 60.let. Proslulý filmař zde použil doslovné citace z Matoušova evangelia, ale při inscenování se vůbec neohlížel na historickou věrohodnost: celý snímek natočil v exteriérech nejzaostalejšího jihoitalského kraje Basilicata a objevují se v něm ve stylizovaných kostýmech výhradně neherci. V době uvedení snímek vyvolal rozruch nejen svým zpracováním, ale i faktem, že jej natočil marxisticky smýšlející homosexuál. Tvůrce tak vzbudil nedůvěru jak u ateistické části publika, tak i v náboženských kruzích... Film získal Zvláštní cenu poroty na MFF v Benátkách a také tři nominace na Oscara (výprava, kostýmy, hudba).

Evita (USA 1996, 135 min., širokoúhlý)
art
Rocková opera, která je filmovou verzí divadelního muzikálu Andrewa Lloyda Webera a Tima Rice. Příběh chudé dívky z venkova, která se stala manželkou argentinského fašistického diktátora, idolem lidu a po své předčasné smrti legendou, režíroval zkušený Alan Parker, mj. tvůrce muzikálu Sláva či kultovního filmu Pink Floyd: The Wall. Vedle superhvězdy Madonny si ve filmu zahráli Antonio Banderas a Jonathan Pryce. Snímek byl letos oceněn třemi zlatými Glóby (nejlepší film, herečka a píseň) a z pěti nominací také jedním Oscarem za nejlepší píseň.

Evoluce (Evolution) (USA 2001, 103 min.)
David Duchovny (Akta X), Julianne Mooreová (Hannibal), Seann William Scott (Prci, prci, prcičky, Road Trip) a Orlando Jones v trikové akční sci-fi komedii zkušeného režiséra slovenského původu Ivana Reitmana (mj. Krotitelé duchů I+II). Na Zemi dopadne meteorit se zásobou neznámých jednobuněčných organismů. Ty se ovšem začnou vyvíjet neobyčejnou rychlostí. Malé městečko v Arizoně se tak zakrátko hemží spoustou podivných tvorů a armáda má pohotovost, jelikož celé planetě hrozí velké nebezpečí... Ve snímku, natočeném ve stylu oblíbených Mužů v černém, si malou roli zahrál také Dan Aykroyd (Krotitelé duchů).

Evropa (Dánsko 1991, 107 min., širokoúhlý)
FK
Starší snímek od režiséra úspěšného filmu Prolomit vlny Larse Von Triera. Kafkovský příběh mladého Američana v poválečném Německu je podobenstvím, vypovídajícím nejen o střetu humanistických a demokratických ideálů s mašinerií smrti, manipulativní moci a destrukce, ale i o evropských traumatech a křižovatkách. Hrdinou je syn němeeckého emigranta Leopold, který přijíždí do Německa za strýcem. Pod jeho přísným dohledem se stává průvodčím na železnici. Seznámí se s majitelem společnosti a zamiluje se do jeho dcery... Snímek získal cenu poroty na MFF v Cannes.

Exotica (Kanada 1994, 99 min.)
FK
Psychologické drama významného kanadského režiséra Atoma Egoyana vypráví o složitosti lidských vztahů, nebezpečí sexu a přitažlivosti voyeurismu. Snímek se odehrává v erotickém nočním klubu Exotica. Jednoho z jeho návštěvníků fascinuje tanečnice Christina, která ovšem neméně přitahuje žárlivého moderátora klubové show a také lesbickou majitelku Exotiky... Ve filmu hrají mj. Mia Kirschnerová (později Město šílenců) a Elias Koteas (později Crash či Tenká červená linie). Snímek získal Cenu FIPRESCI na MFF v Cannes 1994.

Extra život (Velká Británie 1998, 113 min.)
Snímek tvůrců Mělkého hrobu a Trainspottingu (režie Danny Boyle, scénář John Hodge, produkce: Andrew Macdonald, v hlavní roli Ewan McGregor) je neobvyklou milostnou komedií s kriminální zápletkou a drsným humorem. Dvojice nadpozemských strážných andělů zde dostane za úkol zařídit, aby se do sebe alespoň jeden lidský pár na Zemi opravdově zamiloval. Volba padne na mladéh skotského údržbáře a půvabnou dceru jeho bohatého zaměstnovatele... Dále hrají Cameron Diazová (Maska, Svatba mého nejlepšího přítele), Holly Hunterová (Piano) nebo Ian Holm (Vetřelec, Pátý element).

Eyes Wide Shut - Spalující touha (USA - Velká Británie 1999, 159 min.)
... aneb Široce zavřené oči. Tom Cruise a jeho manželka Nicole Kidmanová (Navždy a daleko, The Peacemaker, Moulin Rouge, Ti druzí a Nevesta pres internet) v posledním snímku legendárního režiséra a producenta Stanleyho Kubricka (mj. Spartakus, 2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč...), který se už jeho premiéry nedožil. Eroticky laděné psychologické drama úspěšného manhattanského lékaře a jeho ženy, jejichž desetileté manželství se pro ně postupně stává pastí. V ní se skrývají nevěra, nemocné představy, zraňující sny i spalující vášeň. William využívá situace a bez manželčina vědomí prožije malou sexuální odyseu... Ve filmu, jehož nezvykle náročné natáčení spojené s výměnou některých představitelů trvalo více než rok a půl, si dále zahráli mj. úspěšný režisér Sydney Pollack (Tootsie), Leelee Sobieská (Johanka z Arku - Kanada 1999, Sklenený dum), Rade Serbedzija (Pred destem, Podfuck, M:I-2) a Alan Cumming (Emma, Spy Kids).

Fantazie 2000 (Fantasia / 2000) (USA 1999, 75 min.)
art
Prestižní film Studia Walta Disneyho na oslavu nového tisíciletí. Tento animovaný snímek navazuje na klasický a umělecky dosud nejambicióznější Disneyho film z roku 1940 Fantasia. Oba tituly se vymykají tradiční disneyovské produkci: jde v nich o řadu epizod různých režisérů a výtvarníků, v nichž je vizuální (příp. dějová) stránka inspirována klasickými hudebními skladbami a v nichž dochází k působivému spojení symfonické hudby s obrazem. Tento nový snímek je sestaven z osmi animovaných epizod (uváděných krátkými hranými vstupy) na motivy skladeb L.van Beethovena, G.Gerschwina, D.Šostakoviče, I.Stravinského a dalších.

Fargo (USA 1995, 95 min.)
art
Snímek "nezávislých" bratrů Coenových (Barton Fink) se stal při udělování Oscarů v roce '96 jediným filmem, který vedle Anglického pacienta získal více než jednu pozlacenou sošku. Ironický kriminální thriller s prvky černého humoru zpracovává údajně skutečný případ, který se měl udát v roce 1987 ve státě Minnesota. Spořádaný obchodník s auty chce fingovat únos vlastní manželky, aby se dostal k penězům svého bohatého tchána. Najme si proto dva gangstery, kterým se však zdánlivě jednoduchá záležitost vymkne z rukou... Dnes již kultovní snímek získal ze 7 nominací 2 Oscary: za nejlepší původní scénář (Ethan a Joel Coenové) a pro nejlepší herečku v hlavní roli (Frances McDormandová, v civilu manželka J.Coena), dalších 5 nominací měl mj. v kategoriích nejlepší film, režie a vedlejší role Williama H.Macyho. Dvojici únosců si zde zahráli Steve Buscemi (mj. Desperado, Con Air) a Peter Stormare (Big Lebowski, 8 mm).
FK
Scénáristé, bratři Joel a Ethan Coenové, zpracovali skutečný kriminální případ ze státu Minnesota z roku 1987. Obchodník s auty najme dva gangstery k únosu vlastní dcery, aby vymohl výkupné od svého bohatého tchána. Zločinci však za sebou nechávají mrtvoly a vše se mění v tragédii. Filmu nechybí ani typický černý humor režiséra Joela Coena (* 1954). Originální snímek sleduje hlavní postavy především na cestě (opět trochu road movie) se sugestivní atmosférou (fujavice, zasněžené plochy, severská příjmení postav). Film byl oceněn mj. dvěma Oscary.

Farinelli (Francie - Belgie - Itálie 1994, 108 min.)
FK
Strhující příběh nejslavnějšího kastráta 18.století, jehož magický zpěv mámil ženy a budil obdiv mužů. Farinelli ovšem uprostřed samoty, která jej obklopovala, nepřestával hledat svou důstojnost muže - a lásku. Ve filmu režiséra Gérarda Corbiaua vytvořili hlavní role Stefano Dionisi a Enrico Lo Verso, dále hrají mj. Jeroen Krabbé (rež. Left Luggage) a Omero Antonutti (filmy bratrů Tavianiových). Snímek byl oceněn Zlatým Glóbem jako nejlepší cizojazyčný film roku 1994 a ve stejné kategorii byl také nominován na Oscara.

Fenomén (USA 1996, 124 min., širokoúhlý)
John Travolta, někdejší hvězda filmů Horečka sobotní noci a Pomáda, který se nedávno svými rolemi v Pulp Fiction, Chyťte ho! a Operace Zlomený šíp po letech vrátil mezi hereckou špičku. Jeho hrdinou je obyčejný automechanik, který se jednoho dne stane svědkem neobyčejného úkazu. Jeho IQ se poté náhle zvýší za hranici geniality ... Dále hrají mj. Kyra Sedgwicková (Síla lásky), Forest Whitaker (Hra na pláč) a Robert Duvall (Apokalypsa, Volný pád). Režie: John Turteltaub (Kokosy na sněhu, Zatím co jsi spal).

Flirtování s katastrofou (Flirting with Disaster) (USA 1996, 89 min.)
Stiller (Fotr je lotr) v ironické komedii o lásce, sexu a relativitě rodinných hodnot. Třicetiletý Mel Coplin se rozhodne najít své pravé rodiče. Spolu s manželkou, čerstvým synkem a přitažlivou studentkou sociologie se vydává na podivnou pouť napříč Spojenými státy. Přirozeně netuší, co všechno je může nejen cestou, ale i v cíli potkat... Ve filmu si dále zahráli Patricia Arquetteová (Pravdivá romance, Lost Highway, Počítání mrtvých), Téa Leoniová (Drtivý dopad), Alan Alda (TV M.A.S.H., Tajemná vražda na Manhattanu) a George Segal.

Fontána pre Zuzanu 3 (SR - ČR 1999, 105 min.)
Eva Vejmělková v novém pokračování úspěšného slovenského filmu. Tato romantická hudební komedie se tentokrát odehrává v exotickém prostředí africké divočiny. Zuzana sem přijíždí jako nepravá manželka svého černého kamaráda Ibrahima, aby mu pomohla vyhnout se plánované svatbě s domorodou snoubenkou. Ale možná, že všechno dopadne jinak... Dále hrají Ibrahim Majga (známý z druhého dílu), Alessandro Coari, Marián Labuda a úspěšná jihoafrická modelka Marilyn Ngondoová. Snímek, který režíroval opět Dušan Rapoš, je doprovázený hudbou Vaša Patejdla a písničkami skupiny Elán. Populární ústřední píseň Voda, čo ma drží nad vodou nazpíval Jožo Ráž těsně před svojí vážnou havárií...

Forrest Gump (USA 1994, 137 min., širokoúhlý)
art?
Nejúspěšnější americký hraný film a oscarový film roku 1994. Tom Hanks v tragikomickém příběhu obyčejného muže, který byl vším a u všeho. Dále hrají Robin Wrightová, Gary Sinise a Sally Fieldová, režíroval Robert Zemeckis. Snímek získal ze 13 nominací 6 Oscarů - za nejlepší americký film roku 1994, režii, herecký výkon T.Hankse, adaptovaný scénář (podle románu Winstona Grooma), střih a vizuální efekty.

Fotr je lotr (Meet the Parents) (USA 2000, 104 min.)
Ben Stiller (Něco na té Mary je, Rabín, kněz a krásná blondýna) a Robert de Niro v komedii o tom, jak čelit otcovským pudům svého potenciálního tchána. Když se zamilujete do dcery bývalého agenta CIA, můžete si být jisti, že na vás odhalí i to, co jste nikdy neudělali. Pan Byrnes hodlá své bohaté špionážní a válečnické zkušenosti při "lustraci" nového nápadníka naplno využít. Svou milovanou holčičku rozhodně nedá nějakému otrapovi, který má navíc příjmení Focker (resp. Yebal)... Ve filmu režiséra Jaye Roache (Austin Powers 1+2) si dále zahráli Teri Poloová, matka Gwyneth Paltrowové Blythe Dannerová (Pán přílivu, Živelná pohroma) a Owen Wilson (Armageddon, Tenkrát na východě).

Francouzký polibek (111 min.)
Zhrzená americká snoubenka se vydává v doprovodu šarmantního francouzkého zloděje na krkolomnou cestu Francií po stopách kradeného šperku, nevěrného snoubence a ztracených iluzí. Režisérem této romantické komedie je Lawrence Kasdan (Náhodný turista, Grand Canyon + scénáře k Dobyvatelům ztracené archy, Osobnímu strážci, dvěma dílům Hvězdných válek...). V hlavních rolích Meg Ryanová (Samotář v Seattlu, Odvaha pod palbou) a Kevin Kline (Ryba zvaná Wanda, Grand Canyon, Divoká stvoření), ve filmu si zahrál i Jean Reno (Leon).

G.I.Jane (USA - Velká Británie 1997, 120 min., širokoúhlý)
Demi Mooreová (Skandální odhalení, Striptýz) v nejnovějším filmu proslulého režiséra Ridleyho Scotta (první Vetřelec, Blade Runner, Thelma a Louise, 1942: Dobytí ráje,...) Hrdinkou je žena, která se rozhodla podstoupit drastický výcvik u elitní jednotky rychlého nasazení Navy SEAL. Všichni jsou proti ní, ovšem pokud náročným kursem projde, otevře tím cestu dalším zájemkyním... Dále hrají Viggo Mortensen, Scott Wilson a také Anne Bancroftová (Absolvent, Velké naděje). Krásná Demi se pro tento film nechala ostříhat dohola, leč za svůj herecký výkon byla oceněna Zlatou malinou.

Gabbe (Írán - Francie 1996, 74 min.)
Gadžo dilo (Gadjo Dilo) (Francie 1997)
art
Mladý Francouz projíždí Rumunsko a hledá cikánskou zpěvačku. Ocitne se v pusté vesnici a nakonec zde zůstává bydlet. Objevuje cikénskou hudbu, ale nachází i cestu ke krásné dívce, její ohnivé povaze, vášni a neznámé kultuře. Režie Tony Gatlif.

Galaxy Quest (USA 1999, 98 min., širokoúhlý)
Tim Allen (TV Kutil Tim), Sigourney Weaverová (Vetřelec 1-4) a Alan Rickman (Smrtonosná past, Rasputin) v parodické sci-fi komedii, která si bere na mušku nejen populární americký TV seriál Star Trek, ale i jeho fanoušky a nekritické obdivovatele. Hrdiny jsou stárnoucí představitelé kdysi velmi úspěšného televizního seriálu Galaxy Quest, vyprávějícím o dobrodružstvích statečného kapitána Taggarta a posádky jeho kosmické lodi. Když se tito herci jednou vydají ve svých maskách a kostýmech na setkání se svými fanoušky, zdaleka netuší, kde skončí. S žádostí o pomoc se na ně totiž obrátí skuteční mimozemšťané, kteří na své planetě zachytili vysílání tohoto seriálu... Dále hrají Tony Shalhout (Barvy moci, Spy Kids) a Sam Rockwell (Charlieho andílci, Život v sedmém nebi). České titulky: František Fuka.

Gamera kontra Gaos (Japonsko 1967, 79 min., širokoúhlý)
Japonský "příšerový" film přináší souboj dvou oblud: "hodné" příšerky Gamery - obrovité želvy, pohybující se jako létající talíř - a smrtonosného Gaose - létajícího netvora, který ze své rozštěpené páteře vypouští ničivé laserové paprsky a z prsou mu srší oheň. Zlý Gaos prolétá na obrovských křídlech za černých nocí nad zemí a ničí města, chytá lidi a pije jejich krev...

Gappa (Japonsko 1967, 86 min., širokoúhlý)
Další z fantasticko katastrofických "příšerových" filmů japonské produkce, které se dostaly do českých kin počátkem 70.let. Tentokrát je Japonsko pustošeno dvěma gigantickými monstry Gappa. Ta hledají své mládě, odvezené ze zapomenutého tichomořského ostrova vědeckou expedicí do Tokia... Tento snímek se u nás pro svůj úspěch dočkal ještě obnovené premiéry v letech 1987-91.

Ghost dog - Cesta samuraje (Ghost Dog: The Way of the Samurai) (USA - Japonsko 1999, 116 min.)
art
Snímek nekorunovaného krále amerického nezávislého filmu Jima Jarmusche (Mimo zákon, Tajemný vlak, Noc na Zemi, Mrtvý muž) je krvavou kriminální historkou, vyprávěnou s ironickým nadhledem. Ghost Dog je osaměle žijící černošský holubář, vyznávající filozofii samurajských bojovníků. Pracuje jako mysteriózní nájemný zabiják pro gangstera, který mu kdysi zachránil život. Přijde však den, kdy se černoch stane pro své chlebodárce nepohodlným. V zájmu záchrany vlastního života mu pak nezbývá nic jiného, než početné protivníky předejít... V hlavní roli uvidíte Foresta Whitakera (Hra na pláč, Smoke), epizodní roli Indiána Nikdo (viz Mrtvý muž) si zahrál opět Gary Farmer.

Gladiátor (USA 2000, 149 min., širokoúhlý)
Výpravný historický velkofilm z dob antického Říma je snímkem slavného režiséra Ridleyho Scotta (první Vetřelec, Blade Runner, Thelma a Louise, 1492: Dobytí ráje...). Maximus byl úspěšným generálem římských legií, dokud se nestal proti své vůli otrokem a poté vycvičeným gladiátorem, který musí dokázat zabíjet, aby sám přežil. Jeho protivníkem je bezcitný syn císaře Marka Aurelia Commodus, který se dopustil otcovraždy a dal také zabít Maximovu ženu a synka... Hlavní roli vytvořil Russell Crowe (L.A. - Přísně tajné, Insider), dále hrají Joaquin Phoenix (U-Turn, 8 mm), Connie Nielsenová (Mise na Mars), Derek Jacobi (TV Já, Claudius, Láska prokletá), Richard Harris (Muž zvaný Kůň, Lazebník sibiřský), David Hemmings (Zvětšenina, Alfréd Veliký) a ve své poslední filmové roli Oliver Reed (Zálesák, Tommy, Tři mušketýři I,II - V.Brit. 1973-4), který zemřel během natáčení a jemuž je snímek věnován. Snímek získal v roce 2001 5 Oscarů (z 12 nominací): za nejlepší film, hlavní roli R.Crowea, kostýmy, zvuk a vizuální efekty.
Vítěz Oscarů za rok 2000. 5 Oscarů v kategoriích nejlepší film roku, hlavní mužská role, kostýmy, zvuk a vizuální efekty + dalších 7 nominací (nejlepší režie, vedl.role J.Phoenixe, původní scénář, kamera, výprava, střih a pův.hudba); dále 2 Zlaté glóby pro nejlepší film-drama a hudbu.

Go (USA 1999, 99 min., širokoúhlý)
art?
Úspěšná kriminální komedie přináší tři černohumorné, "tarantinovsky" rafinované a jen zdánlivě nesouvisející příběhy, které potkaly několik hrdinů: pokladní ze supermarketu Ronnu a Claire, jejich kolegu Simona a dva mladé televizní herce Adama a Zacka. Všichni prožijí jednu velmi rušnou noc, neboť se kvůli nevázanému způsobu života zapletou do drogových kšeftů, policejního vyšetřování, krádeže auta, ublížení na zdraví a dokonce i střelby... Snímek dosud málo známého režiséra Douga Limana se vyznačuje ďábelsky vymyšlenou zápletkou, svižným tempem, vtipnými průpovídkami a bohatým soundtrackem. Hrají mj. Katie Holmesová (Ledová bouře, TV Dawsonův svět), Jay Mohr (Maffiosso) a William Fichtner (Contact, Dokonalá bouře).

Godzilla (USA 1998, 138 min., širokoúhlý)
Fantasticko-katastrofický snímek režiséra Rollanda Emmericha (Hvězdná brána, Den nezávislosti) se stal jedním z nejnavštěvovanějších filmů roku 1998. Tvůrci se vrátili ke slavné příšeře z klasických japonských filmů a nechali oživit obrovitého ještěra, který vzniknul jako nechtěný vedlejší produkt nukleárních testů. Zvíře odplouvá naklást vejce na newyorský Manhattan, v jehož ulicích brzy způsobí nesmírnou zkázu. Proti obludě se postaví armáda, s níž spolupracují také mladý biolog v podání Matthewa Brodericka (Válečné hry, Cable Guy) a francouzský tajný agent, kterého si zahrál Jean Reno (Návštěvníci 1+2, Leon).

Gosford Park (Velká Británie - USA 2001, 137 min.)
art
Vytríbená kriminální komedie, odehrávající se v Anglii behem ctyr dnu v listopadu roku 1932, je zatím posledním filmem amerického klasika Roberta Altmana (filmový MASH, Hrác, Pret-a-porter). Na venkovské sídlo Gosford Park prijízdejí hosté, pozvaní na hon, spolu se svým sluzebnictvem. Vse probíhá relativne hladce az do okamziku, kdy je pán domu zavrazden... V (pro Altmana typicky) silném hereckém obsazení úcinkují mj. Maggie Smithová, Michael Gambon, Kristin Scott Thomasová (Anglický pacient), Charles Dance (Tmavomodrý svet), Ryan Phillippe (Tajemství lonského léta), Stephen Fry (host MFF v Karlových Varech v roce 2002), Kelly Macdonaldová (Trainspotting), Emily Watsonová (Prolomit vlny) ci Derek Jacobi (Láska prokletá). Snímek ziskal v roce 2001 Oscara za nejlepsí puvodní scénár + dalsích 6 nominací (mj. nejlepsí film, rezie, 2 zenské vedl.role a výprava). Byl dále ocenen mj. Zlatým glóbem za nejlepsí rezii a Cenou BAFTA za nejlepsí britský film.

Grand Canyon
FK
Režisér a spoluautor scénáře L. Kasdan podává stylem smutné komedie výpověď o současné Americe. Děj se odehrává v Los Angeles. Nad ulicemi měsa, zmítaného násilím, létá policejní helikoptéra a mnohdy pouze registruje odlesk života pod sebou.

Gummo (Gummo) (USA 1997, 89 min.)
Guvernantka (The Governess) (Velká Británie 1997, 110 min.)
art
Vytříbený celovečerní debut scénáristky a režisérky Sandry Goldbacherové je neobvyklým příběhem o lásce, vlastní identitě a zrodu fotografie. Děj se odehrává ve 40.letech 19.století. Nadaná židovská dívka Rosina začne pod změněnou totožností pracovat jako vychovatelka v zámožné skotské rodině, žijící v osamělém venkovském domě na nehostinném ostrově Skye. Postupně se sblíží s pánem domu, starším zaujatým badatelem. Ten se pokouší objevit chemikálii, která by ustálila fotografický obraz... Hlavní role zde vytvořili Minnie Driverová (Šance pro lásku, Spáči, Dobrý Will Hunting) a Tom Wilkinson (Do naha!, Zamilovaný Shakespeare, Patriot). Na MFF v Karlových Varech ´98 získal tento snímek Cenu diváků a Zvláštní uznání za autorský debut.


Zpátky na včecky filmy

zpátky domů